Statut
Stowarzyszenia Mazowiecki Związek Artystów Sztuk Pięknych

Rozdział I
Postanowienia ogólne

§1

Stowarzyszenie, pod nazwą Mazowiecki Związek Artystów Sztuk Pięknych zwane dalej „Stowarzyszeniem” ma osobowość prawną i działa na  podstawie przepisów prawa polskiego oraz niniejszego Statutu.

§2

Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Ciechanów.

§3

Stowarzyszenie może prowadzić działalność na obszarze całej Rzeczypospolitej Polskiej, a także poza jej granicami.

§4

Stowarzyszenie może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami , osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Stowarzyszenia.

§5

Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji społecznych o podobnych celach działania.

§6

  1. Stowarzyszenie posługuje się nazwą Mazowiecki Związek Artystów Sztuk Pięknych, którą może używać na odznakach, pieczęciach: firmowej i okrągłej, logo i innych znakach, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
  2. Stowarzyszenie może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach.
  3. Nazwa stanowi dobro osobiste Stowarzyszenia i może być używana tylko za zgodą jego władz.

Rozdział II
Cel Stowarzyszenia

§7

Celem Stowarzyszenia jest:

  1. Rozbudzanie świadomości społeczeństwa na potrzeby obcowania ze sztuką, jej znaczenia i popularyzacji dla rozwoju jednostki oraz Regionu.
  2. Promocja kultury polskiej, w tym ogólnie rozumianych sztuk pięknych, a w szczególności z regionu Mazowsza.
  3. Integrowanie środowisk artystycznych oraz obrona ich interesów.
  4. Ochrona dóbr kultury i tradycji.
  5. Wspieranie wartościowych postaw artystycznych.
  6. Wspieranie i popularyzacja rozwiązań prawnych w zakresie ochrony praw artystów plastyków, a w szczególności praw autorskich i innych pokrewnych oraz aktów prawnych sprzyjających rozwojowi zawodu artysty plastyka.
  7. Ochrona swobody twórczej i artystycznej Twórcy.
  8. Integracja i reintegracja społeczna oraz działania związane z kulturą wspólnot i społeczności lokalnych, grup etnicznych oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób samotnych, osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży sprawiającej trudności wychowawcze.
  9. Ochrona walorów krajobrazu kulturowego Mazowsza, a w tym ochrona środowiska, kształtowanie oraz wspieranie walorów estetyki otaczającej przestrzeni.

§8

Stowarzyszenie realizuje swój cel w szczególności poprzez:

  1. Organizowanie i współorganizowanie krajowych i zagranicznych spotkań, prelekcji, konferencji naukowych, szkoleń, warsztatów, plenerów, wystaw, konkursów oraz innych działań artystycznych i edukacyjnych popularyzujących wiedzę o znaczeniu kultury i sztuki, wspieraniu statusu twórcy-artysty oraz propagujących informacje, metody i techniki edukacyjno – promocyjne.
  2. Prowadzenie działalności wydawniczej i wystawienniczej.
  3. Wspieranie artystów poprzez szkolenia, plenery, inne działania artystyczne, udzielanie istotnych informacji ułatwiających prowadzenie działalności artystycznej i podnoszących ich kwalifikacje oraz zakup pomocy edukacyjnych i sprzętu w celu ich wynajmowania.
  4. Organizowanie warsztatów , plenerów, obozów, szkoleń i innych działań artystycznych.
  5. Gromadzenie kolekcji sztuki dawnej i współczesnej oraz katalogowanie i archiwizacja wydarzeń artystycznych.
  6. Wspieranie wartościowych postaw artystycznych, jak również wsparcie socjalne dla potrzebujących artystów z regionu Mazowsza.
  7. Udzielanie pomocy, przyznawanie nagród i wyróżnień oraz ustanawianie stypendiów dla dzieci i młodzieży oraz innych osób szczególnie uzdolnionych plastycznie z regionu Mazowsza.
  8. Przyznawanie nagród i wyróżnień oraz nadawanie tytułów honorowych dla ludzi zasłużonych dla kultury, a szczególnie dla kultury Mazowsza.
  9. Współpracę z właściwymi władzami, instytucjami i urzędami, w tym organami administracji rządowej i samorządowej oraz innymi podmiotami zajmującymi się szeroko rozumiana kulturą zarówno w kraju, jak i za granicą w sprawach dotyczących wsparcia promocji i rozwoju kultury i artystów na Mazowszu oraz ochrony walorów krajobrazu kulturowego Mazowsza, a w tym ochrony środowiska, w szczególności występowanie z prośbami, wnioskami i opiniami, w szczególności opiniowanie projektów dotyczących ogólnie rozumianych sztuk pięknych lokowanych w regionie Mazowsza.
  10. Utworzenie punktu informacji i współpracy z mediami, w tym z mediami lokalnymi.

Rozdział III
Majątek Stowarzyszenia

§9

Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i inne prawa majątkowe.

§10

Majątek Stowarzyszenia powstaje ze:

  1. składek członkowskich jego członków,
  2. dotacji, subwencji oraz grantów,
  3. ofiarności publicznej,
  4. darowizn, spadków, zapisów,
  5. dochodu z działalności gospodarczej przeznaczonego wyłącznie na finansowanie celów statutowych, przy czym przedmiotem działalności gospodarczej jest – według Polskiej Klasyfikacji Działalności:
    1. Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana – według PKD 94.99.Z;
    2. Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – według PKD 74;
    3. Działalność związana z administracyjną obsługą biura i pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej – według PKD 82;
    4. Edukacja – według PKD 85;
    5. Działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką- według PKD 90;
    6. Działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostała działalność związana z kulturą – według PKD 91;
    7. Działalność sportowa, rozrywkowa i rekreacyjna- według PKD 93;
    8. Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi – według PKD 47;
    9. Zakwaterowanie – według PKD 55;
    10. Działalność usługowa związana z wyżywieniem – według PKD 56.

§11

  1. Majątek Stowarzyszenia przeznacza się wyłącznie na realizację celów statutowych i pokrycie kosztów utrzymania Stowarzyszenia.
  2. Zabrania się :
    1. udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organu lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stopniu pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
    2. przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz własnych członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
    3. wykorzystania majątku na rzecz własnych członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Stowarzyszenia
    4. zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie organów Stowarzyszenia lub jego pracowników oraz ich osoby bliskie.

Rozdział IV
Sposób Reprezentacji

§12

  1. Do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych i niemajątkowych oraz podpisywania w imieniu Stowarzyszenia upoważnieni są Prezes Zarządu działający samodzielnie lub dwaj członkowie Zarządu działający łącznie.
  2. W stosunkach prawnych pomiędzy Stowarzyszeniem, a członkami Zarządu Stowarzyszenie reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą Walnego Zebrania Członków.
  3. W przypadku powołania Stowarzyszenia do dziedziczenia, Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ale tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.

§13

Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie.

Rozdział V
Członkowie Stowarzyszenia. Ich prawa i obowiązki.

§14

  1. Członkiem Stowarzyszenia może zostać każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, osoba prawna, oraz cudzoziemiec, który złoży deklarację członkowską i zostanie przyjęty w poczet jego członków decyzją Zarządu.
  2. Deklaracja jest oświadczeniem woli, w którym osoba ubiegająca się o członkostwo zobowiązuje się do realizacji celów statutowych Stowarzyszenia, uiszczania składek, oraz przestrzegania Statutu, postanowień, regulaminów i uchwał władz.
  3. Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
    1. zwyczajnych,
    2. wspierających,
    3. honorowych.

§15

  1. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, oraz cudzoziemiec, który złoży deklarację członkowską i zostanie przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia przez Zarząd.
    1. członek zwyczajny Stowarzyszenia zobowiązany jest:
      • swoją postawą i działaniami przyczyniać się do wzrostu roli i znaczenia Stowarzyszenia i dbać o jego dobre imię,
      • popierać i czynnie realizować cele Stowarzyszenia,
      • przestrzegać powszechnie obowiązujące prawo oraz postanowienia Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
      • regularnie opłacać składki członkowskie;
    2. członek zwyczajny ma prawo:
      • wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia,
      • zgłaszać wnioski i postulaty do wszystkich organów,
      • korzystać przy realizacji zadań statutowych z pomocy, urządzeń i majątku Stowarzyszenia.
  2. Członkiem wspierającym może być osoba prawna, która popiera działalność Stowarzyszenia i zadeklaruje opłacanie składki członkowskiej w wysokości ustalonej uchwałą Walnego Zebrania Członków.
    1. członek wspierający ma prawo:
      • brać udział z głosem doradczym przez upoważnionego przedstawiciela w zebraniach Stowarzyszenia,
        zgłaszać wnioski dotyczące działalności Stowarzyszenia.
    2. członek wspierający jest zobowiązany do:
      • popierania działalności Stowarzyszenia,
      • regularnego wpłacania składek.
  3. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, szczególnie zasłużona dla Stowarzyszenia. Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich. Godność członka honorowego nadaje Walne Zebranie Członków na wniosek Zarządu. członek honorowy Stowarzyszenia posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego poza: prawem wybierania i wyboru do władz Stowarzyszenia jeżeli nie jest jego członkiem zwyczajnym.

§16

  1. Utrata członkostwa następuje w razie:
    1. śmierci członka,
    2. dobrowolnego wystąpienia,
    3. skreślenia z listy członków wskutek zalegania w opłacaniu składki członkowskiej za okres dłuższy niż 2 lata,
    4. stwierdzenia przez Zarząd działalności członka na szkodę Stowarzyszenia istotnego naruszenia przez członka postanowień Statutu, nieprzestrzegania uchwał władz i regulaminów.
  2. Od decyzji Zarządu o skreśleniu lub wykluczeniu , członkowi przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zebrania Członków w terminie 14 dni od otrzymania uchwały.

Rozdział VI
Władze Stowarzyszenia

§17

Władzami Stowarzyszenia są:

  1. Walne Zebranie Członków
  2. Zarząd
  3. Komisja Rewizyjna.

§18

  1. Walne Zebranie Członków zwołuje się przynajmniej raz na cztery lata.
  2. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może być zwołane na wniosek Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub na wniosek 1/3 ogółu członków złożony na piśmie do Zarządu Stowarzyszenia.
  3. Wniosek powinien zawierać powód zwołania Walnego Zebrania Członków.
  4. Nadzwyczajne Walne Zebrania Członków obraduje tylko nad sprawami , dla których zostało zwołane.
  5. Walne Zebrania Członków są prawomocne jeżeli uczestniczy w nich co najmniej ½ ogólnej liczby członków.
  6. W przypadku braku wymaganej liczby członków, Przewodniczący Walnego Zebrania Członków ustala jego drugi termin. Może on być wyznaczony w tym samym dniu.
  7. W drugim terminie wszystkie podjęte postanowienia Walnego Zebrania są ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nim członków Stowarzyszenia.
  8. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia powinni być powiadomieni na 14 dni przed planowanym terminem Walnego Zebrania Członków. Powiadomienie powinno zawierać powód zwołania Walnego Zebrania, datę, miejsce, godzinę rozpoczęcia oraz planowany porządek.

§19

  1. Uczestnicy Walnego Zebrania wybierają spośród siebie Przewodniczącego, Sekretarza i Komisję Skrutacyjną.
  2. Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy w szczególności:
    1. uchwalanie i zmiana Statutu Stowarzyszenia,
    2. uchwalanie i wytyczanie głównych kierunków działalności,
    3. wybór Prezesa i pozostałych Członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
    4. uzupełnianie, jeżeli zajdzie taka konieczność składu Komisji Rewizyjnej,
    5. zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
    6. udzielanie absolutorium Zarządowi i Komisji Rewizyjnej,
    7. uchwalanie regulaminów zastrzeżonych dla Walnego Zebrania,
    8. rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
    9. ustanawianie składek członkowskich,
    10. rozpatrywanie odwołań w sprawach członkowskich,
    11. podejmowanie uchwał o przyznaniu tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia,
    12. podejmowania uchwały o likwidacji Stowarzyszenia,
    13. wyznaczanie Zespołu do likwidacji majątku Stowarzyszenia.

§20

  1. Uchwały Walnego Zebrania Członków w sprawach związanych z działalnością stowarzyszenia są podejmowane w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
  2. W przypadku równej ilości głosów „za” i „przeciw” o wyniku głosowania decyduje głos Przewodniczącego.
  3. Bezwzględnej większość głosów wymagana podejmowanie uchwał w sprawie:
    1. wyboru, odwołania i udzielenia absolutorium organom Stowarzyszenia,
    2. rozwiązania Stowarzyszenia likwidacji jego majątku oraz jego przekazania.
  4. Wybór władz odbywa się w głosowaniu jawnym lub tajnym. Głosowanie tajne zarządza Przewodniczący Walnego Zebrania na wniosek złożony przez uczestnika Walnego Zebrania Członków.

§21

  1. Organem wykonawczym Stowarzyszenia jest 5 osobowy Zarząd.
  2. W skład Zarządu wchodzą:
    1. Prezes,
    2. dwaj Wiceprezesi,
    3. Skarbnik,
    4. Sekretarz.

§22

  1. Kadencja Zarządu trwa cztery lata.
  2. Zarząd konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu pod kierownictwem Prezesa Zarządu.
  3. Regulamin Pracy Zarząd uchwala Walne Zebranie Członków.
  4. Członkostwo członka Zarządu ustaje odwołania lub śmierci członka Zarządu.
  5. Odwołanie członka Zarządu przez Walne Zebranie Członków następuje w przypadku:
    1. złożenia rezygnacji,
    2. niepełnienie obowiązków członka dłużej niż 1 rok,
    3. nienależytego wypełniania funkcji członka,
    4. istotnego naruszenia postanowień Statutu.

§23

  1. Zarząd może uzupełnić swój skład innym członkiem Stowarzyszenia w przypadku zmniejszenia się liczby członków organu z przyczyn określonych w paragrafie 22 pkt 4 i 5.
  2. Liczba osób uzupełniających skład Zarządu nie może przekroczyć 50% jego składu pochodzącego z wyboru.

§24

  1. Zarząd Stowarzyszenia kieruje działalnością Stowarzyszenia między posiedzeniami Walnego Zebrania Członków i reprezentuje je na zewnątrz, przy czym do składania oświadczeń w imieniu Stowarzyszenia upoważniony jest Prezes Zarządu jednoosobowo albo dwóch Członków Zarządu działających łącznie.
  2. Za swoje działania Zarząd odpowiada przed Walnym Zebraniem Członków i Komisją Rewizyjną.
  3. Do zadań Zarządu Stowarzyszenia należy w szczególności:
    1. realizowanie uchwał i postanowień Walnego Zebrania Członków,
    2. powoływanie komisji, zespołów i sekcji dla sprawnego działania Stowarzyszenia,
    3. prowadzenie spraw członkowskich (przyjmowanie, skreślanie, wykluczanie Członków),
    4. uchwalanie rocznych planów działania Stowarzyszenia oraz planów finansowych,
    5. ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Stowarzyszenia,
    6. przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji,
    7. podejmowanie decyzji majątkowych w sferze cywilno-prawnej,
    8. uchwalanie regulaminów niezastrzeżonych dla Walnego Zebrania Członków,
    9. zwoływanie i przygotowanie materiałów na Walne Zebranie Członków,
    10. składanie sprawozdań merytorycznych i rachunkowych ze swojej działalności.

§25

  1. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach w formie uchwał, zwykłą większością głosów.
  2. Posiedzenia Zarządu odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej niż raz na kwartał.
  3. O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu.
  4. Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Stowarzyszenia.

§26

  1. Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją.
  2. Wynagrodzenie członków Zarządu i zasady ich jego wypłaty określa uchwałą Walne Zebranie Członków.
  3. Do prowadzenia działalności statutowej i spraw organizacyjnych Zarząd może zatrudniać pracowników i wolontariuszy.
  4. W umowach między Stowarzyszeniem, a członkami Zarządu oraz w sporach z nimi Stowarzyszenie reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą Walnego Zebrania Członków. Stosunek pracy z pracownikami nawiązuje i rozwiązuje Prezes Zarządu zgodnie z przepisami kodeksu pracy.
  5. Wynagrodzenie członków Zarządu i pracowników jest wypłacane z wypracowanych środków.

Rozdział VII
Komisja Rewizyjna

§27

  1. Komisję Rewizyjną w składzie trzech osób wybiera Walne Zebranie Członków.
  2. Komisja wybiera spośród siebie Przewodniczącego.
  3. Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa cztery lata.
  4. Odwołanie członka Komisji Rewizyjnej przez Walne Zebranie Członków następuje w przypadku:
    1. złożenia rezygnacji,
    2. niepełnienie obowiązków członka dłużej niż rok,
    3. nienależytego wypełniania funkcji członka,
    4. istotnego naruszenia postanowień Statutu.
  5. Uzupełnienia składu Komisji Rewizyjnej dokonuje uchwałą Walne Zebranie Członków.

§28

  1. Komisja rewizyjna sprawuje funkcje kontrolne nad działalnością Stowarzyszenia, a w szczególności:
    1. Przynajmniej raz w roku przeprowadza kontrolę działalności Zarządu ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej,
    2. Zatwierdza bilans i rachunki wyników Stowarzyszenia,
    3. Przedstawia Zarządowi i Walnemu Zebraniu Członków wyniki kontroli oraz uwagi i wnioski z nich wynikające,
    4. Składa Walnemu Zebraniu Członków sprawozdanie ze swej działalności oraz stawia wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia.

§29

  1. Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą uczestniczyć we wszystkich zebraniach Zarządu Stowarzyszenia z głosem doradczym.
  2. Komisja Rewizyjna ma prawo żądania od Zarządu przedstawienia wszystkich dokumentów dotyczących działalności Stowarzyszenia.

Rozdział VIII
Postanowienia Końcowe

Połączenie z inną organizacją pozarządową

§30

  1. Stowarzyszenie może połączyć się z inną organizacją pozarządową dla efektywnego realizowania swoich celów.
  2. Połączenie z inną organizacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Stowarzyszenia.

§31

W sprawach połączenia z inną organizacją pozarządową właściwym jest Walne Zebranie Członków przy czym jego decyzje zapadają w drodze jednomyślnej uchwały.

Likwidacja Stowarzyszenia

§32

  1. Stowarzyszenie ulega likwidacji w razie:
    1. rozwiązania Stowarzyszenia na podstawie własnej uchwały podjętej w przypadku wyczerpania możliwości realizacji celów statutowych dla których zostało ustanowione lub wyczerpania środków finansowych i majątku Stowarzyszenia,
    2. rozwiązania Stowarzyszenia przez Sąd.
  2. Koszty likwidacji pokrywa się z majątku Stowarzyszenia.
  3. Przy procesie likwidacji stosuje się odpowiednie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach i inne obowiązujące w prawie polskim w tym zakresie oraz ustalenia niniejszego Statutu.

§33

Statut wchodzi w życie z dniem uchwalenia

§34

W sprawach nie uregulowanych niniejszym Statutem stosuje się odpowiednio przepisy o działalności organizacji pozarządowych i innych ustaw.